Новини

Куди їдуть працювати українці: порівнюємо Польщу та Чехію. Частина третя

Легалізація зайнятості: де простіше?


Легалізація зайнятості іноземця в Польщі залежить від кількох факторів, зокрема від галузі працевлаштування, громадянства або тривалості роботи.

Процедура отримання дозволу — досить складна і вимагає дотримання належних термінів. Роботодавець перед поданням заяви про працевлаштування іноземця зобов’язаний провести т.зв. тест ринку праці, тобто перевірити, чи немає кандидатів, готових працювати на запропонованій посаді, на місцевому ринку праці.

Польський дозвіл на працевлаштування видається максимум на три роки і стосується конкретного працівника, конкретної посади, зазначеної роботодавцем під час подання заяви, та фіксованої винагороди.

Однак для громадян Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови, Росії та України в Польщі є значно простіший і швидший спосіб легалізації працевлаштування — спрощена процедура дозволяє працевлаштувати українців у Польщі на основі декларації про доручення роботи (пол. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi).

Цей документ видає не воєвода, а повітове управління праці, реєстрація займає близько семи робочих днів. Максимальний період, протягом якого роботодавець може доручити за цією схемою працю іноземцеві — шість місяців протягом року.

У Чехії шукачі вакансій з-за меж ЄС можуть подати заяву на отримання робочої картки (чеськ. zaměstnanecká karta), дозволу на працевлаштування або блакитної картки (чеськ. modrá karta). На відміну від Польщі, у Чеській Республіці легалізацією працевлаштування і поданням документів від самого початку займається працівник, а не роботодавець.


Якщо чеський підприємець хоче працевлаштувати трудового мігранта на підставі блакитної або робочої картки, він зобов’язаний провести тест ринку праці, як і в Польщі. Це означає подати вакансію до управління праці та чекати 30 днів на можливих кандидатів з місцевого ринку. Лише після цього підприємство може подати заявку на працевлаштування іноземця.

Блакитна картка дозволяє іноземцям з вищою освітою отримати доступ до ринку праці в Чехії. Вона видається терміном від трьох місяців до двох років. Обов’язковою умовою для видачі блакитної картки є підписання контракту з майбутнім роботодавцем із винагородою не менше 150% від мінімальної заробітної плати.Підбиваючи підсумки, варто підкреслити, що трудові мігранти з України останніми роками все частіше цікавляться працевлаштуванням у Чехії. Так само як і Польща, ця країна виграє з точки зору географічної близькості, мови чи культури. Чехія вабить дещо вищими заробітками, ніж у Польщі, дещо нижчими податками та більшою кількістю вакансій.