Новини

Куди їдуть працювати українці: порівнюємо Польщу та Чехію. Частина друга

Як і в Чехії, так і у Польщі Попит на робітників — і низько-, і висококваліфікованих — продовжує зростати. Польща: впевнений лідер для українських мігрантів. Чому?


Тому що Варшава ввела найбільш ліберальне законодавство щодо економічних мігрантів з-посеред усіх країн Євросоюзу. За даними польського державного Закладу соціального страхування, у серпні 2021 року було застраховано майже 819 тисяч працівників-іноземців, з яких понад 603 тисячі становили громадяни України. А за підрахунками Головного статистичного управління Польщі, в країні в 2019 році перебували приблизно 1,3 млн громадян України.

Географічна, культурна та мовна близькість також спонукає українців приїжджати до Польщі. Українці досить швидко інтегруються в місцеве середовище, а це дозволяє ефективно виконувати роботу та пристосовуватися до нових обов’язків.

Черговий фактор — економічний: громадяни України можуть розраховувати в Польщі на заробітки втричі вищі, ніж у своїй країні.
До речі, мінімальний заробіток брутто (тобто до відрахування податків) у Польщі навіть вищий ніж у Чехії. У Польщі зараз він складає 612 євро, тоді як у Чехії — на 15 євро менше.

Однак "чистий" заробіток у Польщі буде дещо нижчий. Заробіток нетто в Чехії залежатиме від багатьох чинників, зокрема, від кількості дітей у працівника чи наявності статусу студента. На додаток слід підкреслити, що у Польщі молодь до 26 років не відраховує податок на доходи (17%). У Чехії натомість передбачена податкова пільга для студентів на рівні 13 євро. А це означає, що студенти у Польщі зароблять більше, ніж у Чехії.